Ganduri

Nu plimb unicorni și nu râgâi curcubee

Uite ce e, chiar sunt o persoană pașnică.

De prea multe ori, las de la mine, ca să nu fiu eu cea care face scandalul și mai mare. Liniștea mea și relațiile cu cei din jur, sunt mai importante decât să am dreptate sau să demonstrez ceva. Urăsc conflictul și felul în care mă simt în situațiile astea.
Dar.

Uneori îmi sare țandăra. Rău. În mare parte, pentru că de multe ori nu spun pe loc ce mă deranjează și le tot adun într-o grămadă instabilă care inevitabil va cădea și în cădere va face un zgomot asurzitor.

Cu tot respectul pentru oamenii care îți spun că trebuie să-ți calmezi furia, că trebuie să te controlezi, că unicorni și curcubee și câini cu covrigi în coadă – fuck off.

Sunt furioasă uneori.
Și atât timp cât nu sparg nimic și nu rănesc pe nimeni, nu-mi lua dreptul ăsta. Dacă n-ai înțeles când ți-am spus frumos, să nu te mire că o să-ți repet pe un ton mai ridicat.

Sigur, nu vorbesc despre scandal în fiecare zi și atitudine îmbufnată și nemulțumită în stil pasiv-agresiv tot timpul.
Dar.
Nu râgâi curcubee și nu plimb unicorni în lesă. Sunt om.

Dacă mă placi când sunt drăguță și ți se pare inadmisibil că am sentimente și nu mi le exprim doar în fraze elegante cu ”Atunci când tu faci X, eu mă simt Y”, cum scrie la cartea comunicării – e ok. Nu trebuie să fim la fel.

Nu vreau să mă simt vinovată când nu mai merge elegant. Uneori pur și simplu îmi dă pe afară. Și asta e ok. Lasă-mă să ventilez și putem vorbi din nou apoi. S-ar putea chiar să recunosc dacă am exagerat.

Tu ce faci când îți dă pe afară?

Author

admin@eunmicsecret.ro

Comments

April 8, 2019 at 7:28 pm

Din pacate, de obicei, tin in mine.



April 8, 2019 at 7:54 pm

Vaaai, ce m-am regasit și pe mine în aceste cuvinte, în descriere. Și eu încerc sa fiu calmă, dar nu îmi iese mult timp. Apoi răbufnesc, scot fum pe nas si mai si trantesc chestii. Totusi, fara violență fizică. Cand eram mică am reusit sa sparg ceva geamuri de usi și vaze când eram nervoasă și ziceam ce aveam pe suflet. 😁



April 9, 2019 at 8:41 am

Hmmm… interesant subiect ai adus astazi. Fix dupa ce FB mi-a blocat doua dintre site-uri. Unul despre blogging, al doilea despre carti. Cu unul din ele chiar faceam bani frumusei…. ghici cu care :-)))) Asa ca subiectul "scosului gherutelor" ma atinge in plex. Acum… stau si clocesc ganduri la adresa celui care a trimis raport anonim si astept printre altele, ca FB sa deblocheze site-urile in urma plangerilor trimise de mine.
Initial mi s-a parut cam dur titlul tau dar… acum cred ca mi se aplica perfect. Pentru ca nici eu nu plimb unicorni in lesa si nici nu ragai curcubee. 🙂
Thanks for making my day, Raluca!



April 9, 2019 at 10:48 am

Timpul trece greu când aştepţi.
De ce simt că viitorul se hotărăşte mâine?
De ce e furioasă tocmai acum Penelopa din mine?
Întreaga-mi fiinţă se zbate într-o furtună teribilă
de parcă Ulise însuşi s-ar smulge din suflet.
Mâine voi hotărî dacă îi voi scufunda corabia
sau îl voi transforma în statuie. ( Ioana Voicilă)

Ce interesant! Chiar inainte de a deschide pagina ta, citeam versurile de mai sus! Ha!
Cat despre mine, eu cand ma enervez, ma enervez! Si gata! 🙂



April 9, 2019 at 12:43 pm

Cu mult drag! Cred ca e ceva in aer! Nu dispera, vei gasi solutii. Te imbratisez.



April 9, 2019 at 12:43 pm

Da si eu, prost obicei. Am promis ca nu mai fac :))



April 9, 2019 at 12:45 pm

:)) cat timp nu facem rau, cred ca e ok din cand in cand sa aveam pur si simplu nervi.



April 9, 2019 at 12:46 pm

Corect, sunt total de acord cu tine. Cat despre Ulise – sink that m****r f****r!



April 9, 2019 at 1:32 pm

Te înțeleg perfect, nici eu nu pot fi zâna bună tot timpul. Când sunt supărată, mai bine nu îmi iese nimeni în cale că iese urât!



April 9, 2019 at 1:57 pm

Te imbratisez si eu, Raluca! Impulsionata fiind de articolul tau, am "facut scandal" FB-ului si in zece minute mi-au deblocat unul din site-uri. Urmeaza celalalt dar am zis sa las sa treaca un timp intre "scandaluri" :-)))) Multumesc pentru impuls.



April 9, 2019 at 2:00 pm

Foarte bine! Ma bucur mult! Din pacate daca esti la locul tau, lumea te ia de fraier (been there so many times)



April 9, 2019 at 2:32 pm

Foarte rar dau pe-afară, dar atunci e bine să nu fie nimeni în jurul meu.





April 9, 2019 at 3:20 pm

Si eu incerc sa ma abtin uneori, dar sunt o persoana sincera si, cand ma calca pe coada cineva, rabufnesc, pur si simplu. Desi recent am descoperit ca pot sa imi exprim sentimentele „negative” si cu zambetul pe buze. Sa stii ca e un sentiment mult mai placut decat sa urlu, cum fac de obicei. 😀



April 9, 2019 at 6:06 pm

Yup! Și eu mă enervez destul de repede,dar am învățat să încerc să explic și să rezolv cu calm situația. Acum,depinde de situație,dacă persoana e mult prea agresivă și încearcă să profite de pe urma mea,îi zic ce am de zis și pa! :)))



April 9, 2019 at 7:38 pm

Cred ca cine poate fi zână bună tot timpul, are ceva probleme



April 9, 2019 at 7:38 pm

Te cred deși încă n-am ajuns acolo :))



April 9, 2019 at 7:39 pm

Da, cam despre asta e vorba. Ca nu merge mereu cu calm.



April 10, 2019 at 4:56 pm

Si eu sunt la fel de pasnica, dar asta doar pentru ca daca ma enervez, blestem de copii si de boli terminale. Si ma gandesc ca e mai bine sa tac…



April 23, 2019 at 8:59 am

Corect, dar până când? :))